Spis treści:
Zgodnie z danymi, które przedstawia GUS (Główny Urząd Statystyczny) w Polsce na 6 milionów budynków mieszkalnych, ponad 5 milionów to domy jednorodzinne. Większość z nich została wybudowana w ubiegłym stuleciu, pod koniec lat 80, a w znacznej ich części nikt nie przeprowadził jeszcze modernizacji energetycznej. Co to oznacza? Budynki te ogrzewane są starymi kotłami, które emitują wysokie ilości CO₂ do powietrza, tym samym zatruwając środowisko. Prowadzą do powstawania smogu, który jest zagrożeniem nie tylko dla ludzi, ale także dla roślin i zwierząt. Warto wspomnieć, że połowa najbardziej zanieczyszczonych miast Europy znajduje się właśnie w Polsce. Podsumowując, niska efektywność energetyczna przekłada się nie tylko na zatruwanie środowiska, ale również na wysokie rachunki za energię elektryczną, którą wykorzystuje się między innymi do ogrzewania domu.
Czym jest efektywność energetyczna?
Efektywność energetyczna budynku lub inaczej sprawność energetyczna to przygotowanie budynku do tego, aby można było z niego korzystać zgodnie z przeznaczeniem, a przy tym zużywać jak najmniej prądu. Budynkiem energooszczędnym nazywamy ten, który zużywa mało energii elektrycznej. Na wskaźnik EK (energii końcowej) przekłada się głównie ogrzewanie, ciepła woda i oświetlenie, im jest niższy, tym dom jest bardziej oszczędny, a tym samym koszty jego utrzymania są mniejsze. Wartość ta obliczana jest wzorem kWh/(m²*rok), a jej wynik prezentuje ilość dostarczonej energii.
Czy termomodernizacja ma wpływ na efektywność energetyczną?
Termomodernizacja to cały ogół prac, które mają na celu doprowadzenie do m.in. oszczędności w zakresie wydatków na energię elektryczną. Nie oznacza to jednak konieczności przeprowadzenia gruntownego remontu, często wystarczy wykonać podstawowe czynności, aby zapewnić odpowiednie warunki cieplne w budynku mieszkalnym. Jeśli ciepło wciąż będzie uciekać przez nieocieplone ściany lub nieszczelne okna, nawet najnowszy piec będzie musiał pracować na najwyższych obrotach, tym samym zwiększając rachunki. W związku z tym należy pamiętać o tym, aby wykonać poniższe kroki w odpowiedniej kolejności:
- Montaż ocieplenia – ma na celu utworzenie wokół domu izolacji, która uniemożliwi uciekanie ciepła z wnętrza domu podczas ujemnych temperatur, a przy dodatnich zmniejszy ilość energii cieplnej dostającej się z zewnątrz do wnętrza budynku.
- Docieplenie przegród – w zapewnieniu wysokiej efektywności energetycznej domu ważne jest nie tylko ocieplenie ścian, ale również podłóg i stropów, przez które często ucieka spora ilość ciepła.
- Uszczelnienie drzwi i okien – nieszczelne okna i drzwi z łatwością mogą prowadzić do wychładzania pomieszczenia, tym samym zwiększając zapotrzebowanie na ogrzanie go. Kontrole okien i drzwi powinny być prowadzone co rok, nie zawsze konieczne jest wymienianie ich na nowe, często winna takim procesom jest uszczelka, której wymiana nie niesie za sobą zbyt wysokich kosztów, nie jest też skomplikowana.
- Decydując się jednak na wymianę, warto postawić na okna trzyszybowe, zapewni to nie tylko większą izolację cieplną, ale również dobrą barierę dźwiękową.
- Wymiana pieca – jest to ostatni punkt, ponieważ tylko mając pewność, że ciepło nie ucieka z domu, jest się w stanie ocenić realną oszczędność na nowym urządzeniu grzewczym. W innych wypadkach wynik będzie niemiarodajny.
Temat stał się w ostatnim czasie bardzo popularny, ze względu na wprowadzony program rządowy Czyste Powietrze, który obejmuje dotacje dla właścicieli domów decydujących się na modernizację, wymianę lub montaż systemów grzewczych przyjaznych środowisku.
Fotowoltaika a efektywność energetyczna
Dobrym sposobem na poprawienie efektywności energetycznej budynku jest zainwestowanie w fotowoltaikę – jest to proces, w którym pozyskuje się energię elektryczną ze słońca. Panele doprowadzają do konwersji promieniowania słonecznego w prąd stały, który trafia do inwertera, a tam przekształca się w energię zmienną, która jest w stanie zaspokoić zapotrzebowanie energetyczne całego budynku. Na wydajność paneli wpływa szereg czynników, głównymi z nich są warunki atmosferyczne, mocowanie – kąt ich nachylenia, orientacja geograficzna dachu. W ten sposób można wpłynąć korzystnie nie tylko na środowisko, ale przede wszystkim na rachunki.