Spis treści:
Wybór ogrzewania w domu jest jedną z ważniejszych decyzji, którą należy dobrze przemyśleć już na samym początku budowy. Późniejsze zmiany wymagają natomiast o wiele większych nakładów finansowych oraz generalnych remontów. Systemów grzewczych, ich rodzajów oraz modeli urządzeń na rynku jest bardzo dużo. Dzięki temu można dobrać te, będące w danym obiekcie najbardziej funkcjonalne, ale także opłacalne.
Podczas wyboru ogrzewania domu warto zasięgnąć opinii specjalisty, przedstawiającego zalety i wady poszczególnych rozwiązań. To bardzo istotne, ponieważ oprócz preferencji klientów liczy się także budżet, lokalizacja oraz powierzchnia budynku i jej kształt. Bardzo popularnymi są systemy wykorzystujące punktowe elementy grzewcze w postaci grzejników, a także tzw. podłogówka. Niewiele osób zdaje sobie jednak sprawę, że istnieje jeszcze rozwiązanie płaszczyznowe, pozwalające na umiejscowienie siatki grzewczej na suficie lub ścianach. Wszystkie z nich posiadają wyróżniające je zalety, ale także ograniczenia. Wybór danej opcji może wykluczać niektóre kotły, piece lub pompy.
Najbardziej popularny system grzewczy
Od lat bardzo popularną metodą ogrzewania budynków jest wykorzystywanie kotłów zasilanych paliwami ze źródeł nieodnawianych, mianowicie na węgiel kamienny lub drzewny. Wydobycie tych surowców jest coraz mniej opłacalne, a spalanie ich powoduje smog, szkody dla środowiska naturalnego i zdrowia ludzi oraz innych istot żywych. O ich popularności decyduje dostępność, a także stosunkowo niska cena ciepła, która wynosi od 0,15 do 0,20 zł/kWh. W niektórych regionach całkowicie zakazano tego systemu grzewczego, ze względu na emisje dużej ilości zanieczyszczeń do atmosfery. Jednak producenci wciąż pracują nad coraz to nowszymi rozwiązaniami, bardziej przyjaznymi dla środowiska. Pomimo tego nowoczesne piece węglowe z podajnikami nie sprawdzą się u każdego, choćby ze względu na konieczność ciągłej kontroli, uzupełniania paliwa czy czyszczenia popiołu, które są wymagane raz na kilka dni. Ponadto rośnie świadomość społeczeństwa, dotycząca negatywnych dla klimatu skutków stosowania przestarzałych systemów grzewczych.
Systemy grzewcze oparte o źródła energii odnawialnej
Od jakiegoś czasu bardziej zwraca się uwagę na rozwiązania, które nie wpływają w negatywny sposób na otoczenie. Proekologiczne systemy grzewcze przekładają się także na niższe rachunki. Choć ich zakup i montaż nie należy do najtańszych, w perspektywie czasu okazuje się wydajnym i tańszym rozwiązaniem. Z uwagi na unijne przepisy i rozporządzenia dotyczące odchodzenia od metod grzewczych bazujących na energii nieodnawialnej, jeszcze więcej osób chce wykorzystywać źródła alternatywne. Warto wspomnieć, że generowanie własnego ciepła na potrzeby gospodarstwa domowego, zapewnia dużą niezależność oraz zwiększa poczucie bezpieczeństwa.
Kocioł na Pellet
Jedną z ekologicznych alternatyw ogrzewania jest kocioł na pellet drzewny, czyli paliwo w formie granulatu, produkowanego z odpadów drzewnych, które powstają podczas prac w tartakach i stolarniach. W składzie bryłek nie ma żadnych domieszek szkodliwych, plastiku czy tworzyw sztucznych. Oprócz naturalnego pochodzenia pellet umożliwia automatyzację pracy urządzeń grzewczych, poprzez spalanie w określonym czasie konkretnych ilości wyznaczanych przez sterownik. Utrzymanie stałej temperatury w domu posiadając taki kocioł, jest bardzo łatwe – wystarczy regularnie napełniać zbiornik. Piece tego typu wyposażone są w elektryczne zapalarki, systemy gaszenia płomienia, a także przepustnice powietrza. Dodatkowo podczas spalania nie powstaje dużo popiołu, dlatego urządzenie wymaga czyszczenia stosunkowo rzadko. Należy również wspomnieć, że w stosunku do pieców węglowych emituje bardzo małą ilość dwutlenku węgla (23 g/kWh) i pyłu (73 g/kWh) do środowiska. Niestety koszty instalacji są wysokie oraz konieczne jest magazynowanie zapasów opału.
Pompy ciepła
Pompa ciepła to urządzenie, które pobraną z otoczenia energię przekazuje do instalacji grzewczej, wytwarzając ciepło i nie emitując przy tym żadnych spalin. Na rynku dostępnych jest kilka modeli, m.in. powietrzne, gruntowe oraz wodne. Pierwsze z nich działają, zasysając powietrze specjalnym wentylatorem odbierającym powiew, ogrzewając nim instalację grzewczą. Gruntowe wykorzystują zasilanie elektryczne za pomocą kolektorów poziomych i pionowych znajdujących się w podłożu, z którego pobierają ciepło. Przekazywane zostaje ono do systemu, wykorzystując pompę. Wodne natomiast posługują się energią skondensowaną w wodzie ze studni głębinowej. Niezbędne do tego sposobu grzania domu jest wykopanie dwóch studni — czerpalnej i zrzutowej. W sprzyjających warunkach 25% całego zapotrzebowania będzie wymagało siły elektrycznej lub innego paliwa, jako elementów pomocniczych.
Połączenie pomp ciepła i instalacji fotowoltaicznej
Pompy ciepła do zasilania potrzebują energii elektrycznej. Coraz popularniejszym rozwiązaniem, jest obecnie montaż instalacji fotowoltaicznej, także w połączeniu z tym systemem. Dzięki niej gospodarstwo domowe jest całkowicie niezależne od zewnętrznych dostawców elektryczności oraz awarii sieci energetycznych i ciepłowniczych. Aktualnie możliwe jest ogrzewanie wody przez cały rok fotowoltaiką. Są dwie możliwości, które uzależnione są od posiadanych modeli. Off-grid, czyli połączenie, które nie musi zostać zgłoszone do zakładu energetycznego, oraz on-grid. Nadwyżka wyprodukowanego prądu oddawana jest do sieci i można odebrać ją w czasie, w którym słońce pojawia się rzadziej. Przy pomocy paneli słonecznych i pomp ciepła możliwe jest ogrzanie całego budynku. Ci, którzy zdecydowali się na maty grzewcze, również mogą je zasilać pozyskaną w ten sposób energią. Inwestycja jest kosztowna, ale w odpowiednich warunkach szybko się zwraca. Warto też wspomnieć o zbliżonej do zera emisji CO2 do atmosfery.
Który system grzewczy wybrać?
Wszystkie instalacje grzewcze mają swoje wady oraz zalety. Warto jednak inwestować w ekologiczne rozwiązania, które z czasem się zwracają. Ponadto te korzystające z odnawialnych źródeł energii nie zagrażają środowisku naturalnemu i zdrowiu ich użytkowników. Większość z nich zapewnia ogromny komfort, niezależność i poczucie bezpieczeństwa. Oprócz tego rachunki są niższe, a obsługa instalacji nie wymaga dużego zaangażowania. Warto również wspomnieć o możliwości skorzystania ze wsparcia finansowego, oferowanego przez programy unijne, zmniejszając koszty montażu.