Dobór właściwych rynien

rodzaje systemów rynnowych

Rynny są ważną częścią każdego domu. Deszcz i śnieg mają negatywny wpływ na elewację i fundamenty budynku, dlatego trzeba je chronić poprzez odpowiedni system odwadniający. Przy wyborze nowych rynien należy wziąć pod uwagę wiele czynników, w tym kształt, materiał i koszt. Nie można też zapomnieć o wydajności i jakości, które z czasem odpłacą się zmniejszoną potrzebą konserwacji i trwałością. Rynny deszczowe nie są zbyt efektowne i często nawet nie myśli się o nich podczas remontu czy budowy domu, jednak ich rola jest istotna: kierują odpływ z bardzo dużej powierzchni — z dachu — do odpowiedniego odwodnienia z dala od domu. W ten sposób utrzymują budynek suchym, chroniąc bocznicę, okna, drzwi i fundament przed uszkodzeniem przez wodę.

Części systemu rynnowego

Istnieje kilka opcji rynien do wyboru, które tworzą spójną ścieżkę przepływu wody z dachu do obszaru na ziemi, który znajduje się z dala od fundamentów domu. Typowe części systemu rynien deszczowych obejmują zaślepki, rynny, kolanka, rury spustowe, bloki rozbryzgowe i głowice przewodzące.

  • Zaślepki służą do blokowania przepływu wody na końcu biegu rynnowego. Zazwyczaj stosuje się je zamiast kolanek, gdy system rynnowy nie musi przebiegać po zewnętrznej stronie całego dachu.
  • Rynny to poziome elementy, które tworzą większość systemu rynnowego. Biegną wzdłuż dachu, by złapać padający deszcz i bieżącą wodę. Pomiędzy dwoma prostopadłymi biegami rynnowymi montuje się kolanka, które odprowadzają wodę wokół narożników dachu.
  • Rynny spustowe to pionowe kawałki zamkniętej rury rynnowej, które biegną od dachu do podstawy domu, uwalniając wodę na blok rozpryskowy, aby przekierować przepływ z dala od domu.
  • Bloki rozbryzgowe to ostatnie elementy podstawowych systemów rynnowych, które znajdują się poniżej wylotu rury spustowej w celu wyłapania i przekierowania strumienia wody w obszar z dala od domu.
  • Głowice przewodzące są powszechnie używane w obszarach, w których co roku pada dużo deszczu. Osadzone są mniej więcej w połowie rury odpływowej i zapewniają miskę przelewową, która pomaga zarządzać dużą ilością wody bez rozlewania jej z rynien powyżej.budynek z zamontowaną rynną

Z jakich materiałów wykonane są rynny?

Aluminium

Aluminiowe rynny są popularne na rynku, ponieważ materiał ten jest stosunkowo niedrogi, lekki, trwały i łatwy w obróbce. W przeciwieństwie do stali nie rdzewieje z upływem czasu i jest dostępne w szerokiej gamie kolorów.

Stal

Systemy rynnowe ze stali są zwykle ocynkowane, chociaż istnieją również opcje ze stali nierdzewnej. Rynny ze stali ocynkowanej będą wymagały wymiany, gdy w końcu zardzewieją po 20–25 latach, ale stal jest mocna i trwała, co czyni ją popularną opcją w regionach, w których występują ekstremalne warunki pogodowe, ulewne deszcze i śnieg. Jest nieco droższa niż aluminium, a rynny z niej wykonane mogą być kłopotliwe w montażu.

Plastik

Plastikowe rynny cechuje odporność na korozję, na zarysowania i łatwość w montażu. Minusem jest podatność na uszkodzenia mechaniczne oraz niska tolerancja dużego nasłonecznienia. Pod wpływem promieniowania UV mogą się rozszerzać bądź zmieniać kolor.

Cynk

Rynny z tytan-cynku są odporne na rdzę i warunki atmosferyczne. Zalecana jest specjalistyczna instalacja ze względu na wysoki współczynnik kurczenia się i rozszerzania przy zmianach temperatury. Łączenia są lutowane, ale proces jest stosunkowo trudny. Ich czas użytkowania to od 30 do 50 lat. Cynkowe rynny są podatne na kwaśny spływ z dachów krytych cedrowym gontem.

Wybór profili rynnowych

W zakresie rynien dachowych dostępnych jest wiele różnych profili, od tradycyjnych po bardziej współczesne. Odpowiadają za wydajność odprowadzania wody z połaci dachu, która zależy od rozmiaru instalacji rynnowej, przekroju rynny czy głębokości profilu. Najbardziej popularnym rozmiarem systemu rynnowego dla domów jednorodzinnych jest system 125/90, jednak istnieją dwa jego rodzaje tego: wyróżnia się profile skandynawskie i kontynentalne. Rynny skandynawskie są znacznie płytsze od kontynentalnych, przez co ich wydajność, jak i cena jest niższa. Ponadto systemy rynnowe dzielą się ze względu na kształt przekroju. Dostępne są rynny półokrągłe, najbardziej popularne i charakteryzujące się dużą wytrzymałością, rynny półeliptyczne, trapezowe, prostokątne oraz rzadziej wykorzystywane rynny kwadratowe.

Konserwacja rynien

Aby zachować drożność i doskonały wygląd rynien przez długie lata, niezbędna jest ich systematyczna konserwacja. Nie można dopuścić, aby zalegał w nich śnieg, lód, liście, gałęzie czy inne zanieczyszczenia obniżające efektywność ich działania. Przyjmuje się, że sprzątanie orynnowania wykonuje się co najmniej dwa razy: na początku sezonu wiosną i jesienią. Najpierw miękką szczotką należy usunąć wszelkie zalegające nieczystości, a później wodą pod ciśnieniem wypłukać rynny i rury spustowe. To również dobry moment na sprawdzenie, czy rynny nie są powyginane bądź nieszczelne – może wówczas dochodzić do zastoju bądź przecieków.

Ostatnie wpisy