Dobór odpowiednich balustrad balkonowych

Balkon z białą tralkową balustradą

Balustrada jest swego rodzaju ogrodzeniem montowanym zazwyczaj przy schodach, tarasach, loggiach i balkonach. Jej głównym zadaniem jest zabezpieczenie osób znajdujących się na znacznej wysokości. Jako że zewnętrzne poręcze tych ostatnich są eksponowanym elementem budynku, oprócz użytkowej, pełnią również funkcję dekoracyjną. Jest to zatem konstrukcja chroniąca zewnętrzny podest, która składa się ze słupków wspierających całą kompozycję, wygodnego uchwytu oraz wypełnienia, a przy tym dopasowana do stylu architektonicznego danego budynku i jego wielkości. Jednak, aby w pełni cieszyć z wszystkich korzyści balustrad balkonowych, należy dostosować je nie tylko do otoczenia czy potrzeb i preferencji użytkownika, ale także prawa budowlanego.

Przepisy określają m.in. wysokość balustrady balkonowej oraz szerokość jej prześwitów. Najważniejsze jest, aby w budynkach wielorodzinnych, blokach i kamienicach maksymalny odstęp między barierkami nie przekroczył 12 cm, a w obiektach użyteczności publicznej 20 cm. Swobodę w tym zakresie posiadają natomiast domy jednorodzinne oraz mieszkania wielopoziomowe. Co do wysokości tej konstrukcji, w tych pierwszych powinna wynosić 0,9 m, a w przypadku drugich 1,1 m. Nie sposób nie wspomnieć przy tym o udogodnieniach dla osób niepełnosprawnych. Według przepisów powinny one mieć dodatkowe poręcze zamontowane bezpośrednio przy balustradach, umieszczone na wysokości 0,75 i 0,9 m od podestu zewnętrznego.nowoczesny balkon ze szklaną balustradą

Modne rodzaje balustrad balkonowych

Wybór balustrady balkonowej determinowany jest kilkoma czynnikami. Ze względu na to, że jest to reprezentacyjny element architektoniczny budynku, powinien on być dostosowany do jego stylu, a jeśli się uda, również do charakteru otoczenia, w którym ma się znajdować. Uwzględnienie tych aspektów pozwoli bowiem na osiągnięcie spójnej całości, będącej połączeniem funkcjonalności i estetyki właśnie. Należy dodać w tym miejscu, że koszt balustrady zależy przede wszystkim od wyboru materiału jej wykonania oraz kształtu balkonu. Obecnie zdecydować się można chociażby na konstrukcje stalowe, żeliwne, drewniane, a także szklane lub aluminiowe.

Coraz bardziej popularne stają się balustrady wykonane ze szkła, najczęściej hartowanego. Posiadają bowiem wysoką odporność na uszkodzenia mechaniczne, dlatego są najbezpieczniejsze dla użytkowników. Ponadto skutecznie chronią budynek przed ulewnym deszczem czy silny wiatrem. Co więcej, są ponadczasowe i uniwersalne, ponieważ pasują nie tylko do dużych, ale także nowoczesnych powierzchni. Wprowadzają wrażenie lekkości konstrukcji. Wykazując właściwości optyczne, dobrze współgrają również z mniejszymi metrażami, gdyż je powiększają. W wariancie piaskowym umożliwiają z kolei manipulowanie natężeniem światła słonecznego, jakie dociera do wnętrza mieszkania, zapewniając jednocześnie domownikom więcej prywatności. Dodatkowo balustrady tego typu mogą występować w wersji całoszklanej lub w towarzystwie elementów aluminiowych bądź stalowych. Warto dodać jeszcze, że są łatwe w czyszczeniu.

Najczęściej wybierane są konstrukcje metalowe. Charakteryzują się bowiem solidnością i trwałością. Nie straszna im jest ani korozja, ani negatywne działanie czynników atmosferycznych, ponieważ wykonuje się je ze stali nierdzewnej zazwyczaj malowanej proszkowo. Ich prosta forma sprawia, że idealnie dopełniają minimalistyczną stylistykę budynku. Podobnie, jak w przypadku szklanych balustrad zewnętrznych, i te są łatwe w pielęgnacji.tralkowa biała balustrada balkonowa na tle wiejskiego widoku

Balustrady drewniane natomiast, choć mniej odporne na działanie różnych czynników zewnętrznych, wykazują najwięcej możliwości aranżacyjnych. Ze względu na powszechnie dostępny materiał ich wykonania oraz łatwość obróbki tego surowca, odznaczają się mnogością kolorów i kształtów. Balustrady wykonane z drewna świetnie ozdabiają domy góralskie czy regionalne. Sprawdzą się również w surowych wykończeniach wnętrz, nieco je ocieplając. Budynkom z betonu lub cegły dodają z kolei swego rodzaju naturalności. Nie można jednak zapomnieć, że ten typ balustrady, dla zachowania pierwotnych właściwości, wymaga regularnej konserwacji.

Warto wspomnieć jeszcze o zewnętrznych konstrukcjach kutych. Wykonane z żeliwa na zamówienie, stanowią unikalne zabezpieczenie i zdobienie w jednym. Jako że są tworzone ręcznie oraz dowolnie stylizowane mogą być uznawane w pewnym stopniu za dzieła artystyczne. W końcu od swojego konstruktora wymagają zarówno określonej wiedzy, jak i zręczności manualnej. Niemniej, ten rodzaj balustrady dobrze komponuje się z metalowymi elementami.

Nowoczesne balkony i ich nietypowy design

Jak się okazuje, balkon wcale nie musi mieć prostej formy prostokąta czy kwadratu i służyć jedynie jako miejsce na kwiaty lub zioła doniczkowe. Istnieją bowiem przeróżne projekty tych zewnętrznych konstrukcji, lecz o niespotykanym dotąd zastosowaniu. Przykładem jest chociażby propozycja dołączenia balustrady do ruchomej bryły (budynku mieszkalnego podzielonego szachownicą okien). Wyróżnia się ona m.in. tym, że stanowi gigantyczną szufladę-sypialnię, którą wysuwa się na zewnątrz. Innym, równie ciekawym rozwiązaniem, jest tzw. składak. Posiada dwie ruchome części, przy czym górna, w zależności od ustawienia, służy jako barierka lub okno. W Japonii z kolei stworzono swego rodzaju balkon w podziemiach, Ameryka natomiast umieściła kilka takich konstrukcji sto pięter nad ziemią. Projektanci z Amsterdamu proponują bezpieczny i zarazem estetyczny hamak za szybą. Mieszkańcy Afryki zaś postanowili wykorzystać specyfikę tamtejszego klimatu – zamiast tradycyjnego balkonu, skonstruowali kuchnię solarną. Choć nie jest to estetyczne rozwiązanie, stanowi funkcjonalne „miejsce do gotowania”.

Balustrada balkonowa to świetny sposób na dodanie użytkowej i estetycznej wartości domu. Odpowiednio dostosowana do specyfiki budynku przyozdabia go, dodając mu tym samym uroku czy też ciepła. Jako integralna część zewnętrznego podestu z kolei, skutecznie zabezpiecza użytkowników przed upadkiem z wysokości, przy czym musi mieć odpowiednie wymiary. Szerokość między poszczególnymi szczeblami konstrukcji powinna bowiem uniemożliwiać jakiekolwiek przechodzenie przez nie. Sama ich długość natomiast musi chronić przed wychylaniem się, a co za tym idzie, wypadnięciem.

Ostatnie wpisy