Czym są domy pasywne i co warto o nich wiedzieć?

nowoczesny dom oświetlony nocą od wewnątrz

Decyzja o budowie własnego domu powinna być poprzedzona dokładnym zaplanowaniem każdego etapu. To wybór nie tylko metrażu, projektu czy działki, ale także technologii budownictwa, co jest bardzo istotną kwestią. W obecnych czasach często praktykuje się zarówno technikę klasyczną – murowaną, jak i szkieletową, modułową czy pasywną. Ostatni wariant należy do stosunkowo nowych w Polsce, choć istnieje już od dawna. Przybył tu z Zachodniej Europy, gdzie tego typu budynki są bardzo popularne. Cechują się przede wszystkim niskimi kosztami utrzymania, przez co są mylone z domami energooszczędnymi.

Budownictwo pasywne ma zupełnie inne podejście do ekonomii i ekologii. Jego główna cecha to doskonała izolacja termiczna, co pozwala na minimalizację rachunków za ogrzewanie zimą i wychłodzenie wnętrza latem. Podczas stawiania konstrukcji stosowane są elementy wykorzystywane w budownictwie od dawna, np. wentylacja, kolektory słoneczne czy inne urządzenia elektryczne. Pasywne budynki to nie tylko domy jednorodzinne, ale również hotele, szkoły czy hale przemysłowe.przedstawienie nowych technologii w domu

Wady i zalety domów pasywnych

W obecnych czasach energooszczędność staje się coraz bardziej popularna, dzieje się tak za sprawą rygorystycznych wymogów dotyczących ochrony środowiska, a także większej świadomości ludzi. Główną cechą domów pasywnych jest właśnie skuteczna izolacja termiczna, co zmniejsza zapotrzebowanie na energię. Niestety te są błędnie utożsamiane z domami energooszczędnymi. Aby wyjaśnić, dlaczego to błąd, wystarczy porównać roczne zapotrzebowanie energetyczne. W przypadku domu energooszczędnego to około 50 kWh/m natomiast przy domach pasywnych zaledwie 15 kWh/m2. Aby go wybudować, należy spełnić szereg konkretnych wymagań, by mógł funkcjonować tak, jak powinien.

Najważniejszym i pierwszym krokiem okaże się wybór działki, ponieważ nie na każdej będzie możliwa tego typu budowla – i to właśnie ich główny minus. Postawienie takiego domu z pewnością utrudni mała powierzchnia, ponieważ duże znaczenie ma tutaj układ budynku względem położenia słońca. W przypadku konstrukcji tego typu elewacja południowa musi mieć najwięcej przeszkleń, ponieważ dzięki temu uzyska się szerszy dostęp do światła, dlatego drzewa w pobliżu również będą działać na niekorzyść, podobnie jak wzniesienia czy wysokie budynki (zatem warto sprawdzić plan zagospodarowania przestrzennego). Natomiast roślinność, zwłaszcza drzewa iglaste mogą być przydatne po północnej stronie, aby podczas zimy osłaniać budowlę przed wiatrem, a tym samym zmniejszyć jej wychłodzenie.

Dofinansowania do domów pasywnych

Niewiele osób wie, że na budowę domów pasywnych istnieje rządowe dofinansowanie. Program dopłatowy do domów energooszczędnych został opracowany przez NFOŚiGW (Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej). To niezwykłe udogodnienie dla osób chcących postawić taki budynek, ponieważ w czasie budowy wszelkie dodatkowe dofinansowanie są bardzo istotne, zatem warto się tym tematem zainteresować. Wraz ze zmieniającym się światem coraz więcej ludzi inwestuje w ekologię i odnawialna źródła energii. To bardzo ważne, ponieważ środowisko jest bardzo wyniszczone, a emisje CO2 wciąż na wysokim poziomie. W związku z tym projekt ma wspierać powstawanie domów energooszczędnych, jakimi są między innymi te pasywne.

Jaka jest wysokość takiej dopłaty? W przypadku zwykłych domów ograniczających energię suma wynosi średnio 30 000 złotych, natomiast w przypadku pasywnych (NF15) może być to nawet 50 000. To duża kwota, która z pewnością przyśpieszy pewne procesy budowy. Aby otrzymać takie dofinansowanie, w pierwszej kolejności należy zgłosić projekt budowlany, na jaki uzyskało się zezwolenie – powinien być on zgodny z wymogami NFOŚiGW. Musi on zostać zweryfikowany przez uprawnione do tego osoby. Jeśli procedura przebiegnie pomyślnie, podpisana zostaje umowa z wykonawcą i można złożyć wniosek o kredyt wraz z dotacją. Później następuje budowa domu, a po jej zakończeniu należy jeszcze raz przeprowadzić badanie, aby dopilnować wszystkich formalności.dom z panelami fotowoltaicznymi

Ciekawostka dotycząca domów pasywnych

Nie można zapominać, że budowa pasywna funkcjonuje jako jedna z najdroższych metod. Niemniej jednak pozostaje bardzo ekologiczna i oszczędna w późniejszym czasie. Inwestycja pozwala w łatwy sposób otrzymać zwrot nadwyżki pieniędzy, które przeznaczyło się na postawienie domu, a to właśnie dzięki niskim kosztom eksploatacji. Czas oczekiwania na to może być różny, a uzależniony jest od wielu czynników, takich jak projekt, liczba domowników itp.

Szacuje się jednak, że w przypadku domu, gdzie koszty nie przekroczyły 20% całej sumy budowy, inwestycja zwróci się w ciągu mniej więcej 10-14 lat. Należy więc samodzielnie przeanalizować, czy chce się podjąć taki wydatek. Z pewnością zachęca do tego dodatkowe dofinansowanie z projektu NFOŚiGW, zatem może się okazać, że będzie to dużo bardziej opłacalna opcja niż dom klasyczny, murowany czy szkieletowy. Zatem jeśli ma się do dyspozycji odpowiedni teren, warto rozważyć budowę pasywną.

Ostatnie wpisy