Czy warto inwestować w domek narzędziowy?

wnętrze domku narzędziowego ze stołem warsztatowym

Idealny projekt domu to jedno. Dobrze jest też mieć do tego zadbaną przestrzeń wokół niego. Różnorodne drzewka i krzewy, kolorowe kwiaty, czasami nawet mały warzywnik wystarczą, aby stworzyć własną strefę relaksu na świeżym powietrzu. Zdecydowanie warto ją mieć z kilku prostych powodów. Jednym z nich jest chociażby możliwość budowania odporności czy redukcji stresu. Udowodniono bowiem, że witamina D pochodząca ze słońca wzmacnia kości i mięśnie. Ponadto przebywanie w otoczeniu zieleni stymuluje w organizmie produkcję hormonu szczęścia, który jest odpowiedzialny za dobry nastrój. Warto więc jak najwięcej wolnego czasu spędzać na dworze, najlepiej wśród rodziny i przyjaciół.

Aby przyjemniej spędzało się wolne chwile w przydomowej przestrzeni zielonej, należy o nią regularnie dbać. Jak wiadomo, wymaga to użycia wielu sprzętów i narzędzi, jak np. kosiarki, łopaty czy wideł. Są to zazwyczaj duże elementy, a co za tym idzie, zajmują sporo miejsca. Pozostawienie ich na zewnątrz wpływa negatywnie na estetykę ogrodu. Można je oczywiście przechowywać w garażu, lecz i ten nie zawsze pomieści wszystko. W takiej sytuacji dobrze jest zdecydować się na domek narzędziowy. To zarówno bardzo praktyczne, jak i dekoracyjne rozwiązanie szczególnie dla osób, które lubią majsterkować. Co więcej, może być wykonany z kilku różnych materiałów oraz przybierać rozmaite kształty. Należy jednak pamiętać, że to konstrukcja budowlana, dlatego musi spełniać pewne przepisy prawne.osoba stojąca wewnątrz warsztatu lub domku narzędziowego

Domek narzędziowy a prawo budowlane

Powierzchnia domku ogrodowego zazwyczaj wynosi kilkanaście metrów kwadratowych. W związku z tym realizacja jego projektu nie wymaga posiadania zezwolenia na budowę, a jedynie zgłoszenia zamiaru budowy do odpowiednich organów. Jest to w końcu tzw. obiekt gospodarczy, o którym mówi art. 29 Prawa Budowlanego, a tym samym spełniający kryteria wolnostojącego budynku parterowego o wielkości do 35 m². Istotne jest to, że łączna liczba obiektów na każde 500 m² działki budowlanej nie może przekraczać dwóch. Należy tu również podkreślić, że przepisy w kwestii wznoszenia małych obiektów gospodarczych (powierzchnia poniżej 35 m²) nie są do końca jasne i przez poszczególne urzędy mogą być różnie zinterpretowane. Niemniej, wymagają one dostarczenia takich dokumentów, jak te dotyczące prac planowanych do wykonania. Zazwyczaj jest to przygotowany wcześniej wzór wniosku, który należy właściwie wypełnić. Do niezbędnych załączników trzeba także dodać oświadczenie potwierdzające posiadanie gruntów przez właściciela, a w razie współwłasności – zgodę współwłaściciela działki. Nie można zapomnieć przy tym o mapkach geodezyjnych, rysunkach oraz wszelkich zgodach i opiniach.

Najlepszym miejscem, w którym można postawić domek narzędziowy, jest narożnik działki, z tym że należy zwrócić uwagę na jego odległość od granicy gruntu i innych nieruchomości. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury określa, iż w zabudowie jednorodzinnej obiekty gospodarcze o długości nie większej niż 6,5 m i wysokości nie większej niż 3 m, mogą znajdować się bezpośrednio przy granicy bądź w odległości nie mniejszej niż 1,5 m od ściany bez okien i drzwi. Oznacza to po prostu tyle, że mogą one przylegać do innych budynków, ale z frontem bez otworów. Ponadto dopuszcza się też nadbudowę budynku istniejącego, przy czym w dobudowanej ścianie, usytuowanej w odległości mniejszej niż 4 m od granicy, również nie może być okien i drzwi.

Kształty i rodzaje domków ogrodowych

Obecnie dostępne są różne modele tego rodzaju obiektu, spośród których z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie. Klasycznym wariantem jest ten wyposażony w dach dwuspadowy, dzięki któremu woda swobodnie spływa, a nie zalega na poszyciu. Poza tym to świetne rozwiązanie estetyczne w przypadku brył budowlanych o konstrukcji kwadratowej, a nawet planu litery L. Do nietypowych rozwiązań z kolei należy model z zadaszeniem jednospadowym stanowiącym zarazem wiatę tarasową w ogrodzie. Co więcej, jego prosta struktura nadaje się do wąskich nieruchomości. Poza tym dobrze wpasowuje się w architekturę wykonaną w stylu nowoczesnym. Taki wariant jednak niesie za sobą większe koszty realizacji niż ten pierwszy.

Jeśli chodzi natomiast o samo zbudowanie domku, można to zrobić przy pomocy drewna, plastiku lub blachy. Ogromną popularnością cieszy się model wykonany z ekologicznego surowca, gdyż świetnie wpasowuje się on w ogrodową roślinność. Ponadto pozwala na wprowadzanie modyfikacji, takich jak dodawanie półek czy powiększanie przestrzeni. Jeśli zostanie poddany impregnacji, posłuży użytkownikom przez dziesiątki lat. Dodatkowej konserwacji nie wymaga z kolei model wykonany z tworzyw sztucznych. Jest bowiem odporny na działanie czynników atmosferycznych. Opady deszczu czy śniegu nie wpływają negatywnie na jego wytrzymałość, jednak dla zachowania estetycznego wyglądu warto go myć co jakiś czas. Choć można budować domki narzędziowe z gotowych elementów, jakiekolwiek zmiany wizualne, jak np. malowanie, to ryzyko uszkodzenia ich struktury. Blaszane budynki narzędziowe natomiast stanowią najekonomiczniejsze rozwiązanie. Do postawienia ich konieczne jest przygotowanie tzw. wylewki, co może odrobinę zniechęcać przyszłych inwestorów. Niemniej, charakteryzuje je szybki i łatwy montaż.ściana z wiszącymi na niej narzędziami

Szerokie zastosowanie domku narzędziowego

Okazuje się, że obiekt gospodarczy tego typu jest niezwykle uniwersalnym rozwiązaniem, które pomoże w utrzymaniu porządku w przydomowym ogrodzie. Nie musi stanowić wyłącznie miejsca na narzędzia i sprzęty do pielęgnacji zieleni. Przy odpowiednim rozplanowaniu półek oraz wieszaków pomieści również dziecięce zabawki i meble tarasowe. Ponadto zapewnienie w nim odpowiedniego oświetlenia sprawi, że domek narzędziowy stanie się wygodnym miejscem do przygotowywania nowych sadzonek roślinnych. Jeśli zadba się jeszcze o dodatkowe wyposażenie, takie jak niewielki stół i krzesła, budynek ten może także posłużyć jako przestrzeń do imprez plenerowych dla małej grupy osób, stając się tym samych swego rodzaju domkiem letniskowym.

Nie ulega wątpliwości, że warto inwestować w domki narzędziowe chociażby ze względu na ich funkcjonalny charakter. To nie tylko przechowalnia, ale i miejsce zabaw dziecięcych czy nawet letniego odpoczynku. Jednocześnie porządkują i uzupełniają ogrodową przestrzeń. Dobrze jest jednak przed wyborem konkretnego modelu zastanowić się nad jego przeznaczeniem. W końcu każdy wariant takiego budynku posiada charakterystyczne dla siebie cechy, z których trzeba zdać sobie sprawę. Zresztą nie jest konieczne decydowanie się na gotowe projekty. Bardziej doświadczeni inwestorzy mogą samodzielnie podjąć się budowy domku narzędziowego i tym bardziej cieszyć się z jego posiadania.

Ostatnie wpisy