Spis treści:
Budowa domu to proces, który wymaga spełnienia wielu formalności oraz przestrzegania licznych przepisów prawnych. Jednym z istotnych zagadnień, które budzi wątpliwości wśród inwestorów, jest możliwość budowy domu w pobliżu linii niskiego napięcia. Czy taka lokalizacja jest bezpieczna i zgodna z prawem? W tym artykule przyjrzymy się przepisom dotyczącym minimalnych odległości od linii energetycznych oraz omówimy potencjalne ryzyka i ograniczenia związane z taką inwestycją. Dowiedz się, na co zwrócić uwagę, planując budowę domu w sąsiedztwie sieci elektroenergetycznej.
Przepisy dotyczące odległości sieci elektroenergetycznych od obiektów budowlanych
O tym, w jakiej odległości od sieci elektroenergetycznych muszą się mieścić wszelkie budynki, mówią Polskie Normy i przepisy techniczno-budowlane. Według zmiany z 7 kwietnia 2009 r. Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 2002 r. odnośnie warunków technicznych, jakie muszą spełniać budynki oraz ich lokalizacja, wzniesienie obiektu, w którym będą mieszkać ludzie jest możliwe jedynie poza zasięgiem zagrożeń i uciążliwości zawartych w osobnych przepisach.
Pas ochronny określa konieczność utrzymania bezpiecznych odstępów izolacyjnych znajdujących się pod napięciem przewodów fazowych linii od pozostałych obiektów, a strefa ochronna linii energetycznych bezpośrednio z nim sąsiaduje. Linie, które wytyczają strefy ochronne określa Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego. Bezpieczna odległość od linii energetycznych jest zależna od takich czynników, jak typ izolacji, wiatr, maksymalna temperatura, konstrukcja budynku, oblodzenie czy warunki lokalne. Przebieg linii energetycznych można sprawdzić na różnych stronach internetowych.
Czym są linie niskiego napięcia?
Linii napowietrznych niskiego napięcia (poniżej 1 kW) używa się w celu dostawy energii elektrycznej do indywidualnych odbiorców. Odpowiadają one za przesył i rozdział mocy do stacji transformatorowo-rozdzielczych, gospodarstw domowych lub niewielkich zakładów przemysłowych, których maksymalne zapotrzebowania mocy wynosi 70 kW. Standardowa odległość pomiędzy słupami mieści się w granicach od 30-50 m. Na słupach linii niskiego napięcia umieszcza się oprawy oświetlenia drogowego lub inne części infrastruktury obcej, takie jak, chociażby przewody telefoniczne.
Linia niskiego napięcia a budowa domu
Informacja o bezpiecznej odległości domu od linii energetycznych powinna się znajdować w projekcie przebiegu linii i zagospodarowania placu budowy. Należy przestrzegać reguły przebiegu trasy linii energetycznych w taki sposób, aby w trakcie eksploatacji nie dochodziło do utrudnień mających związek z utrzymaniem dróg. LInie energetyczne powinny się więc mieścić w odległości wynoszącej min. 5 m od granicy pasa drogowego. Ponadto, zakazuje się przechodzenia linii nad stacjami paliw płynnych i gazowych, budowlami, w których znajdują się materiały niebezpieczne pożarowo oraz strefami, w których może dojść do wybuchu. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 6 lutego 2003 r. odnośnie bezpieczeństwa i higieny pracy w czasie czynności budowlanych zabrania się umiejscowienia stanowisk pracy, składowisk wyrobów i materiałów lub maszyn czy urządzeń budowlanych bezpośrednio pod napowietrznymi liniami elektroenergetycznymi lub w odległości, którą liczy się w poziomie od skrajnych przewodów. W przypadku linii o napięciu poniżej 1 kV powinna ona wynosić mniej niż 3 m, przy napięciu od 1-15 kV – poniżej 5 m, przy 15-30 kV – mniej niż 10 m, przy 30-110 kV – poniżej 15 m, a przy powyżej 110 kW – do 30 m.
Wpływ mieszkania w okolicach linii energetycznych na ludzkie zdrowie
Jest spore ryzyko, że przebywanie blisko linii energetycznych będzie przyczyną różnych uciążliwości, w tym także problemów zdrowotnych, a najczęstsze objawy to bóle głowy, rozdrażnienie czy bezsenność. Badania naukowe tego nie potwierdzają, ale aby być pewnym utrzymania dobrego samopoczucia, warto zachować tak dużą odległość od linii, jak to możliwe.
Warto także podkreślić, że postawienie budynku przy linii energetycznej wiąże się z koniecznością udostępniania posesji pracownikom zakładu energetycznego, aby mogli naprawić awarię.
Znając przepisy dotyczące budowy domu przy linii niskiego napięcia, można zacząć planować stawianie wymarzonego budynku, w którym spędzi się resztę życia. Trzeba przy tym pamiętać o dostosowaniu się do wszelkich zasad, aby zapobiec jakiemukolwiek niebezpieczeństwu.