Co warto wiedzieć o powietrznych pompach ciepła?

instalacja ogrzewania domowego z pompą ciepła

Powietrzna pompa ciepła to niskoemisyjny sposób ogrzewania domu. Pochłania utajone ciepło z powietrza zewnętrznego i wykorzystuje je do podniesienia temperatury w domu. Wygląda podobnie do klimatyzatorów – jej wielkość zależy od tego, ile ciepła będzie miała wygenerować. Istnieją dwa główne typy powietrznych pomp ciepła. Działają na różne sposoby i są kompatybilne z różnymi rodzajami systemów grzewczych. Umożliwiają wytwarzanie własnego ciepła ze źródeł odnawialnych i pozwolą zaoszczędzić pieniądze na rachunkach za energię.

  • Pompy ciepła powietrze-powietrze, które pochłaniają ciepło z powietrza zewnętrznego, a następnie przekazują je bezpośrednio do budynku za pomocą systemu wentylatorów, aby ogrzać pomieszczenie.
  • Pompy ciepła powietrze-woda, które pochłaniają ciepło z powietrza zewnętrznego, a następnie przekazują je przez system centralnego ogrzewania, aby zapewnić ogrzewanie ciepłej wody, grzejnika bądź ogrzewania podłogowego (lub wszystkich trzech).ogrzewanie domowe z pompą ciepła

Jak działa powietrzna pompa ciepła?

  1. Powietrzna pompa ciepła absorbuje je z powietrza zewnętrznego do ciekłego czynnika chłodniczego o niskiej temperaturze.
  2. Wykorzystując energię elektryczną, pompa spręża ciecz, aby zwiększyć jej temperaturę. Następnie skrapla się z powrotem w ciecz, aby uwolnić zmagazynowane ciepło.
  3. Ciepło jest przesyłane do grzejników lub ogrzewania podłogowego. Pozostałą część można przechowywać w zasobniku ciepłej wody.
  4. Zmagazynowaną gorącą wodę można wykorzystać do pryszniców, wanien i kranów.

Pompa zużywa energię elektryczną do działania, ale powinna pochłaniać jej mniej od ilości wytwarzanego ciepła. Dzięki temu jest energooszczędnym sposobem na ogrzanie domu. Działa nawet wtedy, gdy temperatura jest znacznie poniżej zera.

Zalety powietrznych pomp ciepła

Korzystanie z pomp ciepła ma wiele zalet. Dzięki wersjom powietrznym można zaoszczędzić na rachunkach za energię i zmniejszyć emisję dwutlenku węgla w porównaniu z gazowym lub elektrycznym systemem grzewczym. Jedną z kluczowych zalet powietrznych pomp ciepła jest ich wszechstronność i przystępność cenowa. Mogą pracować zarówno w celach grzewczych, jak i chłodzących i być używane do ogrzewania pomieszczeń lub wody.

Najważniejszymi zaletami zakupu powietrznej pompy ciepła są:

Niski ślad węglowy

Powietrzne pompy ciepła są formą ogrzewania niskoemisyjnego, ponieważ wykorzystują powietrze zewnętrzne do ogrzewania lub chłodzenia domu. Jeśli przechodzi się z ogrzewania opartego na węglu lub energii elektrycznej, można znacznie zmniejszyć emisję dwutlenku węgla. Na każde 3 do 4 jednostek energii wyprodukowanej przez powietrzną pompę ciepła zużywana jest tylko 1 jednostka energii elektrycznej, co czyni ją znacznie lepszą alternatywą.

Oszczędność na rachunkach za energię

Wybierając powietrzne pompy ciepła, da się obniżyć rachunki za energię, ponieważ można wykorzystywać powietrze zewnętrzne do swoich potrzeb w zakresie ogrzewania i chłodzenia. Oszczędności będą szczególnie widoczne dla tych, którzy przejdą z systemu elektrycznego lub opartego na węglu. Koszty eksploatacji pomp ciepła zależą od kilku czynników – od sprawności, przez ilość potrzebnego ciepła po temperaturę źródła ciepła.

Grzejnik i klimatyzator w jednym

Powietrzne pompy ciepła mogą być wykorzystywane zarówno do ogrzewania, jak i chłodzenia. Ponadto bardzo dobrze współpracują z ogrzewaniem podłogowym — więc jeśli chce się w pełni wykorzystać ten system, zdecydowanie warto rozważyć taką instalację.mężczyźni montujący pompę ciepła

Wysoki sezonowy współczynnik wydajności (SCOP)

Powietrzne pompy ciepła są wydajne zarówno zimą, jak i latem, dzięki doskonałemu sezonowemu współczynnikowi wydajności SCOP określającemu sprawność energetyczną urządzenia. Determinuje on ilość energii cieplnej dostarczonej do ogrzewania domu do ilości zużytej przy tym energii elektrycznej w określonym czasie, np. w ciągu roku. Wartość „sezonowego COP” jest dostosowana do danej pory roku. Na przykład typowa powietrzna pompa ciepła działa przy COP 3.2, gdy temperatura zewnętrzna przekracza 7°C. Oznacza to, że jest wydajna na poziomie 320%: na każdą kWh energii elektrycznej zużywanej przez wentylatory i sprężarkę powstaje 3,2 kWh ciepła. Im wyższy COP, tym lepiej. Dlatego rozważając współczynnik COP powietrznych pomp ciepła w porównaniu z temperaturą zewnętrzną, można zauważyć, że pomimo niewielkich wahań mogą one działać wydajnie przez cały rok.

Podstawowa konserwacja

Serwis powinien wykonywać raz w roku fachowiec. W związku z tym powietrzne pompy ciepła wymagają jedynie podstawowej konserwacji pomiędzy wizytami specjalistów, ale jest kilka rzeczy, które można zrobić, aby zapewnić optymalną wydajność – od czyszczenia filtrów po sprawdzanie szczelności systemu, poziomu czynnika chłodniczego, usuwanie liści i kurzu itp. Wszelkie inne prace techniczne powinny być wykonywane wyłącznie przez certyfikowanego instalatora.

Długa żywotność

Powietrzne pompy ciepła mają długą żywotność, a przy odpowiedniej konserwacji mogą działać nawet przez 20 lat. Co więcej, większość z nich posiada 5-letnią gwarancję. Dzięki osiągnięciom technologicznym nowoczesne pompy są w stanie pracować wydajnie przez blisko 25 lat, zanim będą wymagały wymiany.

Ostatnie wpisy