Co warto wiedzieć o domach modułowych?

dwa żurawie na placu budowy budynku z gotowych modułów

Doskonałą i nowoczesną alternatywą dla klasycznego, murowanego budownictwa są domy modułowe. Jak każde konstrukcje mają swoje plusy i minusy – dla jednych pewna cecha będzie zaletą, dla drugich zaś wadą. Niemniej jednak takie budowle zasługują na chwilę uwagi i zagłębienia się w informacje na ich temat, aby dowiedzieć się, że plusy zdecydowanie przeważają nad minusami. Na forach czy rozmaitych wpisach w internecie również bardzo łatwo zetknąć się z wieloma pozytywnymi opiniami na ich temat.

Domy modułowe mają kilka najważniejszych zalet, dzięki którym znacząco przeważają nad posiadłościami murowanymi. W obecnych czasach, gdy grunt jest drogi, nie każdy może pozwolić sobie na jego zakup, a do tego jeszcze postawienie na nim budynku mieszkalnego. Bez wątpienia można powiedzieć, że budownictwo modułowe stanowi atrakcyjny sposób na to, aby zaoszczędzić przy tego typu inwestycji. Dzięki temu dla wielu młodych rodzin z dziećmi lub bez otwiera się szansa na własne, niezależne lokum na uboczu miasta z dala od zgiełku i spalin.plac budowy obiektu z prefabrykatów

Zalety i wady domów modułowych

Jedną z najważniejszych zalet domów modułowych jest ich oszczędność, zarówno w czasie budowy, jak i późniejszego użytkowania. Technologia murowana okazuje się znacznie droższym przedsięwzięciem, co może być przeszkodą dla wielu osób. Budynki modułowe są także o wiele tańsze w utrzymaniu – rachunki za ogrzewanie i energię elektryczną będą znacznie niższe. Drewno cechuje się wysoką odpornością na warunki atmosferyczne, zatem dobrze trzyma ciepło, a latem nie nagrzewa się, w związku z czym nie trzeba dodatkowo wychładzać pomieszczeń. Korzystną funkcją jest również samoregulacja poziomu wilgoci, dzięki czemu domki tego typu uchodzą za najzdrowsze i najprzyjemniejsze do zamieszkania – panuje w nich doskonały mikroklimat.

Kolejny atut to fakt, że budowlę można rozpocząć o każdej porze roku, a dodatkowo czas realizacji jest znacznie krótszy. W przypadku budynków murowanych zajmuje on średnio od 2 do 3 lat, natomiast w modułowych zaledwie kilka miesięcy. Dla jednych może być to zaleta, dla innych – wada. Czas na zebranie potrzebnej kwoty na poszczególne etapy budowy jest krótszy, dlatego należy być przygotowanym na inwestycję już wcześniej. Oczywiście, dla niektórych osób może to stanowić utrudnienie. Następny aspekt, który dla niektórych będzie wadą to krótka żywotność budynku. Domy z drewna niestety stają się wyborem tylko dla jednego pokolenia w przeciwieństwie do tych murowanych – te są o wiele trwalsze. Niemniej jednak technologia wciąż idzie do przodu, a zatem i technika szkieletowa z pewnością będzie wytrzymalsza.

Technologia modułowa – na co zwrócić uwagę

Zdecydowanie jednym z najważniejszych elementów budowy takiego domu będzie wybór właściwej firmy, która zajmie się wszystkimi etapami powstawania budynku. Warto kierować się opiniami w internecie, ponieważ istnieje wiele godnych zaufania przedsiębiorstw oraz tyle samo niecieszących się renomą wśród klientów. Należy zwrócić na to uwagę, aby nie wybrać nierzetelnego wykonawcy, a tym samym nie zmarnować funduszy na nieudaną inwestycję. Kluczowym etapem jest także decyzja dotycząca projektu. Obecnie w internecie można znaleźć dużo różnych koncepcji, dzięki czemu łatwo dobrać kształt bryły, ilość, wielkość i rozmieszczenie pomieszczeń do swoich potrzeb i preferencji. Kolejna rzecz, jaką należy wziąć pod uwagę to rodzaj terenu. Do budowy domu w technologii modułowej niezbędny będzie ciężki sprzęt budowlany, a ten miałby problem z poradzeniem sobie z wąską przestrzenią na działce.budowa jednorodzinnego domu modułowego

Kłopotem może okazać się także utrudniony dojazd w postaci np. drogi przez las, gdzie pojazdy ciężarowe miałyby trudności z dotarciem do wskazanego punktu. Warto zatem mieć tego świadomość i rozsądnie wybrać posesję do zakupu. W okresie zimowym ten rodzaj trasy byłby również utrapieniem dla właścicieli, ponieważ takie ścieżki raczej nie są odśnieżane. Trzeba również sprawdzić, czy wykorzystywane drewno jest certyfikowane i ma odpowiednie parametry izolacyjne. Budynek powinien być wyposażony w niezbędne instalacje, takie jak woda, prąd, szambo czy kanalizacja. Ważny będzie również wybór metrażu. Chcąc założyć rodzinę, warto się zdecydować na większy, aby później nie zaszła konieczność przeprowadzenia się do większego domu. Osoby bezdzietne i niebędące w związkach powinny wiedzieć, że budynki do 35 m2 nie wymagają pozwoleń na budowę, zatem są jeszcze tańsze w całym procesie powstawania.

Podsumowanie

Domki o technologii modułowej są doskonałą alternatywą dla tych murowanych. Posiadają wiele zalet, które zachęcają do inwestycji w nie. Dodatkowo cechują się nowoczesnym wyglądem, co może być dużym atutem dla wielu osób. Pozwalają w szybki i niedrogi sposób zapewnić sobie własne lokum, które dodatkowo wyróżniać się będzie na tle innych i przeważać nad nimi oszczędnością – zarówno podczas budowy, jak i późniejszego użytkowania. To dobry wybór nie tylko dla młodych rodzin, ale i osób starszych marzących o domku na uboczu miasta oraz własnym ogródku. Technologia modułowa jest rozwiązaniem dla każdego i nie stanowi jedynie tymczasowego trendu.

Ostatnie wpisy