Spis treści:
- 1 Czym jest stan deweloperski?
- 2 Stan deweloperski – przepisy i badania
- 3 Z czego wynika popularność mieszkań w stanie deweloperskim?
- 4 Na czym trzeba się skupić, kupując mieszkanie w stanie deweloperskim?
- 5 Zalety stanu pod klucz
- 6 Obawy przed zakupem mieszkania “pod klucz”
- 7 Stan deweloperski a pod klucz – na co lepiej się zdecydować?
Decydując się na zakup nowego domu lub mieszkania, jednym z kluczowych wyborów, przed którym stają przyszli właściciele, jest wybór między stanem deweloperskim a stanem pod klucz. Oba te pojęcia określają różny stopień wykończenia nieruchomości, co bezpośrednio wpływa na czas, koszty oraz zaangażowanie w prace wykończeniowe. Czym dokładnie różnią się te dwa stany? W tym artykule przyjrzymy się, co obejmuje stan deweloperski, a co oznacza stan pod klucz, aby ułatwić podjęcie świadomej decyzji przy zakupie wymarzonego lokum.
Czym jest stan deweloperski?
O stanie deweloperskim mówi się w momencie rozprowadzenia wszelkich instalacji razem z grzejnikami i piecem, a także zrobienia tynków i wylewek. W lokalu mieszczą się jedynie wycekolowane ściany, drzwi wejściowe (w niektórych przypadkach także wewnętrzne) oraz podłączenie wody czy prądu, a także okna i parapety, instalacja elektryczna, grzewcza, wodno-kanalizacyjna oraz wentylacyjna i wylewka podłogowa. Na tym etapie zazwyczaj brak armatury łazienkowej, więc konieczne jest przeprowadzenie remontu, który będzie polegać na malowaniu, układaniu podłóg i wykańczaniu łazienek.
Mieszkanie w stanie deweloperskim zwykle jest w budynku usytuowanym na zagospodarowanym obszarze, pełnym zieleni i z miejscami parkingowymi. Elementy wspólne nieruchomości, takie jak klatki schodowe, piwnice czy garaże podziemne są wykończone. W tym stanie można natychmiast zacząć takie czynności, jak ocieplenie budynku, zrobienie przyłączy oraz wszelkie działania w miejscach użytkowych.
Stan deweloperski – przepisy i badania
Trudno dokładnie zdefiniować stan deweloperski ze względu na brak związanych z nim regulacji prawnych. Czasami ten sen deweloper różnicuje go w kilku inwestycjach w ten sposób, że inny jest jego wygląd na osiedlu z dominacją dużych apartamentów niż w obecnych “mrówkowcach”. W pierwszym z nich absolutnym standardem są drzwi antywłamaniowe, okna drewniane oraz parapety z marmuru, a w drugim trzeba zadowolić się najtańszymi oknami PCV z parapetami z konglomeratu. Próżno więc szukać jednolitej definicji stanu deweloperskiego.
Niezależni analitycy przeprowadzili badania, które mówią, że w stanie deweloperskim zwykle znajduje się tynk gipsowy, wylewka, instalacja wyprowadzona pod urządzenia wodno-kanalizacyjne. centralne ogrzewanie oraz instalacja elektryczna. Czasami w mieszkaniu mieści się armatura łazienkowa, co często jest równoznaczne z gotowymi wyprowadzeniami, od których właściciel zobowiązuje się samodzielnie pociągnąć rury.
Na dom w stanie deweloperskim decyduje się bardzo wielu Polaków, a zdecydowanie rzadziej wybiera budynki jednorodzinne wykończone pod klucz, co wiąże się z charakterem tych inwestycji oraz różnicą w kosztach.
Przy stanie deweloperskim należy dokładnie zapoznać się z podpisywaną umową, w którym mieści się paragraf dotyczący stanu lokalu w chwili odbioru. W przypadku np. braku zobowiązania do pomalowania ścian, może je pokrywać jedynie chropowaty tynk gipsowy zamiast gładzi szpachlowej.
Z czego wynika popularność mieszkań w stanie deweloperskim?
Duże zainteresowanie mieszkaniami w stanie deweloperskim wynika przede wszystkim z możliwości dostosowania go do swoich osobisty preferencji i całkowitej dowolności przy aranżacji. Na tym etapie można bez trudu wykonać drobne zmiany i samemu wykończyć swój lokal.
Bezproblemowe jest także przeniesienie części instalacji, takich jak włączniki światła, a także zrobienie dodatkowych punktów świetlnych czy modyfikacja układu instalacyjnego w łazience. Istnieje również mnóstwo innych części wykończeniowych, spośród których można wybierać. Ściany można pokryć w dowolny sposób, chociażby z użyciem farby, tapety lub kamienia, a samemu decyduje się też o metodzie ułożenia podłóg.
W sytuacji wynajęcia fachowców, można obserwować ich działania na danych etapach, dzieląc się z nimi swoimi uwagami przed końcem prac. Daje to możliwość modyfikacji podczas czynności w przypadku np. niewłaściwego wyboru koloru. Niektórych zadań, takich jak malowanie ścian czy położenie podłóg, można jednak podejmować się na własną rękę, ograniczając w ten sposób wydatki. Ponadto, remont może przebiegać stopniowo, a jego etapy mogą zależeć od aktualnie posiadanych funduszy.
Istotną wadą kupna mieszkania w stanie deweloperskim, porównując do stanu “pod klucz”, jest brak możliwości natychmiastowego zamieszkania w nim. Na przeprowadzkę zwykle trzeba czekać przynajmniej 2 miesiące, a w tym czasie przebywa się w lokalu zastępczym, co często oznacza dodatkowe koszty. Długo może też trwać wybór materiałów wykończeniowych i ich zakup, a dużej uwagi wymaga nadzorowanie ekipy budowlanej.
Na czym trzeba się skupić, kupując mieszkanie w stanie deweloperskim?
Przy zakupie mieszkania w stanie deweloperskim należy w pierwszej kolejności pamiętać o sprawdzeniu jakości materiałów użytych przez dewelopera w trakcie budowy. Do zrobienia ścian i wykończenie mieszkania mogły bowiem zostać wykorzystane produktu o różnych cenach oraz właściwościach. Aby zabezpieczyć się przed niespodziewanymi kosztami, potrzeba jest dogłębna analiza zastanego na miejscu stanu deweloperskiego, gdyż przy kiepskich materiałach zwykle trzeba przeprowadzić generalny remont.
Zalety stanu pod klucz
W lokalu w stanie “pod klucz” w odróżnieniu do stanu deweloperskiego można zamieszkać od razu po załatwieniu wszelkich kwestii formalnych. W wielu przypadkach jest to mieszkanie z urządzoną łazienką, a kuchnia zawiera armaturę. Na tym etapie ściany we wszystkich pomieszczeniach są pomalowane, zazwyczaj na biały kolor, a podłogi położone. W takim lokum mieszczą się również drzwi wewnątrzlokalowe, co po wstawieniu mebli umożliwia szybkie wprowadzenie się.
Takie wykończenie przez dewelopera koszty mogą się zmniejszyć ze względu na jego dostęp do cen hurtowych i korzystanie przez niego z usług swoich pracowników, co zwalnia z obowiązku wynajęcia zewnętrznej ekipy remontowej. Dzięki kupnu mieszkania pod klucz można zaoszczędzić sporo czasu oraz pieniędzy.
Obawy przed zakupem mieszkania “pod klucz”
Zakup mieszkania “pod klucz” może być spełnieniem najskrytszych marzeń wielu ludzi, lecz często wiążą się z tym pewne obawy, które są związane z brakiem zaufania do deweloperów, którzy mogą nieco przekłamywać rzeczywistość. Ważne jest więc, aby sporządzić umowę i szczegółowo sprawdzić mieszkanie podczas odbioru.
Klienci boją się także, że wykończone mieszkanie będzie odbiegać od ich oczekiwań i zazwyczaj proszą na końcu o pomoc ekipę remontową, która wprowadza zaproponowane przez nich zmiany, co generować będzie brud, bałagan oraz dodatkowe koszty.
Przed zakupem może dojść do spotkania potencjalnego nabywcy mieszkania z osobą, która zajmie się aranżacją wnętrz, co pozwoli zaplanować wszelkie szczegóły. Warto jednak podkreślić, że deweloper zwykle zgadza się jedynie na modyfikacje odnośnie wyboru kolorów, a materiały wykończeniowe muszą pozostać bez zmian.
Stan deweloperski a pod klucz – na co lepiej się zdecydować?
Dla osób, które marzą o urządzeniu mieszkania według swoich osobistych preferencji, lepszym pomysłem będzie stan deweloperski niż “pod klucz”. Poza tym, stan “pod klucz” wiąże się ze zdecydowanie wyższymi kosztami, więc osoby, którym zależy na jak największych oszczędnościach, powinny sobie go odpuścić.
Stan “pod klucz” oznacza jednak, że można lepiej kontrolować termin zakończenia prac, a w lokalu będzie można szybciej zamieszkać. Firmy, które wykańczają mieszkanie w stanie deweloperskim często przekładają terminy i ociągają się z rozpoczęciem zlecenia.
Wybór pomiędzy stanem deweloperskim a “pod klucz” jest dość trudny i zależy od wielu czynników, takich jak przede wszystkim budżet i czas, w jakim chciałoby się wprowadzić do nowego mieszkania. Po przeanalizowaniu wszystkiego można podjąć decyzję, która pozwoli cieszyć się miłym i przytulnym gniazdkiem, w którym spędzi się wiele lat swojego życia.