Budowa domu – od czego zacząć?

budowa domu

Młodzi ludzie często marzą, aby w końcu wyrwać się od rodziców. Ciekawym, choć kosztownym pomysłem jest wybudowanie własnego domu, w którym młoda para może uwić własne, przytulne gniazdko. Znajdujący się na obrzeżach miasta lub na wsi, z dala od gwaru i zgiełku budynek, będzie stanowić dla nich bezpieczną przystań. Najważniejsze jest jednak posiadanie własnego kąta, w którym zakochani będą mogli wspólnie spędzić fantastyczne chwile. Proces ten trwa jednak bardzo dużo czasu i wymaga spełnienia mnóstwa formalności. Na co trzeba zwrócić szczególną uwagę, zanim przystąpi się do konstruowania swojego nowego miejsca zamieszkania?

Budowa domu – od czego zacząć?

W pierwszej kolejności trzeba pomyśleć o ułożeniu idealnego planu, który pomoże cieszyć się rewelacyjnym domem. Następnie można przejść do wyboru firmy budowlanej, która zadba o każdy najdrobniejszy szczegół przy budowaniu domu. Wiąże się to jednak ze sporymi kosztami i może trwać nawet kilka lat.

Budowa domu – jak zacząć?

Po opracowaniu planu i wyborze przedsiębiorstwa, które zajmie się tym przedsięwzięciem, przyjdzie czas na wypełnienie wielu wymogów. Konieczna będzie wizyta w urzędzie miasta lub gminy w celu uzyskania wyciągu z Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego. W przypadku braku działki na liście, trzeba złożyć wniosek o udostępnienie warunków zabudowy, na podstawie których można się dowiedzieć, co będzie mogło stać w tym miejscu.

MPZP przekazuje informację o przeznaczeniu działki do użytku, przy czym należy podkreślić, że najkorzystniej byłoby posiadać grunt budowlany. Plan wyznacza również linię zabudowy, kubaturę budynku, jaką się dopuszcza, jego kształt oraz rodzaj i pokrycia dachu. Wiążą się z tym pewne ograniczenia, ale stanowi to również istotne źródło wiedzy oraz wskazówkę, jaki projekt wybrać. W sytuacji braku działki w planie, warunki zabudowy będą zawierać informacje o tym, jak można zagospodarować grunt.

Księga wieczysta

Warto skupić się na stanie prawnym działki, na której stawia się dom. Do tego przyda się księga wieczysta, którą znaleźć można na stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości. Trzeba jednak pamiętać, by poprosić osobę, która sprzedaje teren, o numer dokumentu. Powodem niechęci właściciela do podania tych danych może być próba zatajenia pewnych niechlubnych faktów. Jeśli uzyska się wzgląd do księgi, szczególnie warto zainteresować się rozdziałem III i IV, które zawierają najpotrzebniejsze informacje.

Z rozdziału III dowiedzieć się można o służebności osobistej oraz gruntowej. Można się tutaj dowiedzieć o możliwości przyznania konkretnej osobie danych uprawnień, oraz nadania praw ze służebności gruntowej tym, którzy mieszkają na innej działce. Na terenie, który ona obejmuje, obowiązuje całkowity zakaz zabudowy.

Rozdział IV zawiera wiadomości na temat hipoteki, które z pewnością będą bardzo potrzebne. Znaleźć tu można wzmiankę o ew. zabezpieczeniu spłaty kredytu hipotecznego przez działkę, na podstawie której przejmuje się zadłużenie jako nowy właściciel.

budowa domu

Kosztorys budowy domu

Wielu ludzi przerażają koszty wybudowania własnego domu. Cena budynków jednorodzinnych często jednak wynoszą mniej od mieszkań w dużych polskich miastach. Gdy chce się wziąć kredyt hipoteczny w celu budowy swojego domu, należy sporządzić dokładny kosztorys z rozpiską wszelkich istotnych etapów oraz dodatkowych kosztów. Gotowy dokument zaprezentuj bankowi. Niewłaściwie oszacowany budżet może spowodować szereg problemów, dlatego też warto oszacować koszta tak, by brały one pod uwagę ewentualne wahania cen materiałów.

Kosztorys podzielić warto na kilka etapów: stan zerowy, surowy otwarty i zamknięty oraz budynek gotowy do użytku. Należy wziąć pod uwagę jedynie czynniki podlegające kredytowaniu bez uwzględniania mebli czy sprzętu elektronicznego. Warto też szczegółowo zaplanować prace wykończeniowe, mając na uwadze chociażby rodzaj płytek w celu uchronienia się przed zarzutami banku o niezgodność ze stanem faktycznym. O jakichkolwiek zmianach w projekcie należy informować instytucję, z której bierze się kredyt. W planie należy umieścić absolutnie wszystkie prace budowlane. Pamiętać trzeba także o ukończeniu działalności, objętej umową kredytową, w czasie 24 miesięcy od przelewu pierwszej raty kredytu lub – w przypadku opóźnienia – o uargumentowaniu wydłużenia prowadzenia prac.

Odpowiednia firma i działka

W dużych miastach znajduje się od kilkuset do kilku tysięcy profesjonalnych firm, budujących domy. Warto wybrać tą, która ma najlepsze opinie w Internecie, gdyż daje to gwarancję solidnie wykonanej pracy.

W wyborze działki kierować się należy przede wszystkim jej powierzchnią, która powinna wynosić co najmniej 800-1000 m2. Optymalna będzie decyzja o kupnie terenu kwadratowego bądź szeroko-prostokątnego, co ułatwi wybór gotowego projektu. Należy też zwrócić uwagę na dostępność wody, prądu, gazu i kanalizacji, co znacznie ograniczy koszty. Istotna jest także solidna, utwardzona droga, prowadząca do działki i odśnieżanie jej w okresie zimowym.

Na co jeszcze trzeba zwrócić uwagę?

Przy planowaniu warto pomyśleć o wielkości domu, jaki można zbudować, a także materiałach i zasobach finansowych, jakimi się dysponuje.

Trzeba przygotować również wiele dokumentów, takich jak: decyzja o wyłączeniu gruntu z produkcji rolnej w przypadku wcześniejszego użytkowania w taki sposób. Niezbędne są także mapa zasadnicza i do celów projektowych, a także opinia geotechniczna, jeśli warunki gruntowe są skomplikowane. Koniecznością jest także zdobycie: zezwolenia na lokalizację zjazdu z drogi publicznej, oświadczenia o opcji przyłączenia nowego budynku do poszczególnych sieci oraz projektu budowlanego w odpowiedniej liczbie kopii. Trzeba mieć także na ew. zgodę na odstępstwa od przepisów, pozwolenie na budowę i jej dziennik oświadczenia kierownika o przejęciu obowiązków czy Zawiadomienia Starostwa Powiatowego.

Należy pamiętać, że wartość rocznego zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną może wynieść maksymalnie 70 KwH/m2, a współczynnik przenikania ciepła do 0,2 W/m2K lub 0,9 W/m2K, jeśli chodzi o okna zwykłe i połaciowe oraz drzwi balkonowe.

Ostatnie wpisy