Budowa domu metodą gospodarczą – jak to zrobić?

budowa domu metodą gospodarczą

Znane porzekadło mówi, że zadaniami każdego prawdziwego mężczyzny są zasadzenie drzewa oraz wybudowanie domu. Tę ostatnią czynność trzeba dokładnie przemyśleć i niekiedy zajmuje ona mnóstwo czasu. Dość żmudnym procesem, jednak pozwalającym zaoszczędzić sporo gotówki, jest budowa domu systemem gospodarczym. Na czym trzeba się skupić, planując to przedsięwzięcie? O wszystkim można dowiedzieć się w tym wpisie blogowym, więc zachęcamy do lektury!

Budowa domu – system gospodarczy

Dlaczego ta metoda jest tak popularna? Aktualnie na świecie trwa potężny kryzys gospodarczy, który bardzo negatywnie oddziałuje również na rynek budowlany. Mnóstwo ludzi cierpi na brak zdolności kredytowej, a inni po prostu na każdym kroku szukają oszczędności. Potrzebne jest do tego włożenie ogromu siły i energii, jednak świetny efekt końcowy może być dużym powodem do satysfakcji.

System gospodarczy w budowie domu

Budowa domu w systemie gospodarczym jest dość skomplikowana, gdyż składa się z co najmniej kilku czynności. Przed budową trzeba koniecznie załatwić szereg formalności, wybrać odpowiednią technologię oraz możliwie najlepsze materiały budowlane. Ostatnim etapem przygotowawczym jest szukanie firm remontowych, które wykonają niektóre prace, skonsultowanie ich standardu oraz parafowanie umów. Do podjęcia się tego działania potrzeba specjalistycznej wiedzy z zakresu budownictwa, którą można nabyć, przeglądając różne strony internetowe. Jest to jednak znacznie bardziej czasochłonne niż zlecenie całości robót jednej, konkretnej firmie.

Budowa domu systemem gospodarczym 2023

Koszty budowy domu w stanie surowym o powierzchni 70 m2 w 2023 roku wynosiły ok. 450 tys. zł, a 120 m2 w granicach 680 tys. zł, a ogromne budynki, zajmujące 200 m2 w przybliżeniu 940 tys. zł. Na wydatki składają się: materiały, robocizna, sprzęt, gaża kierownika budowy oraz wszelka logistyka, która ma związek ze zrealizowaniem projektu. W wycenach jest zawarty tradycyjny fundament, budowa ścian dwuwarstwowych, a także styropian. W przypadku trybu gospodarczego koszt budynku piętrowego 120 m2 bez elewacji to 590 tys. zł, domu parterowego 121 m2 – 270 tys. zł, a wykończonej budowli z poddaszem użytkowym 190 m2 – 800 tys. zł.

budowa domu metodą gospodarczą

Zdaniem ekspertów, budowa w trybie gospodarczym niekoniecznie musi przynieść oszczędności, gdyż opodatkowanie materiałów, nabywanych przez firmę zleceniową jest mniejsze, bo wynosi zaledwie 8 % w porównaniu do 23%, gdy kupisz je na własną rękę. Ponadto specjaliści gwarantują właściwe rozliczenie kosztów, co ma niebagatelne znaczenie zwłaszcza jeśli chodzi o duże projekty. Mimo to warto zaryzykować po to, by samemu decydować o wszystkich i uniknąć kosztów robocizny.

Skąd czerpać wzorce?

Budowa domu systemem gospodarczym jest idealna dla tych, którzy interesują się budownictwem i chcą swoją wiedzę wykorzystać w praktyce, a także dla osób, mających budowlańców w rodzinie lub wśród znajomych. Fachowcowi możesz zlecić jedynie cięższe prace, takie jak ułożenie stropu bądź instalacja urządzeń grzewczych. W całym przedsięwzięciu mogą Ci pomóc poradniki budowlane, fora tworzone przez osoby zajmujące się budowaniem domów lub filmiki, znajdujące się na witrynach producentów, a także social mediach, typu TikTok czy YouTube.

Budowa domu systemem gospodarczym krok po kroku

Budowa domu metodą gospodarczą składa się z 4 etapów, jakimi są: stan surowy, surowy otwarty, zamknięty oraz prace wykończeniowe. W pierwszej kolejności przeprowadza się wykopy oraz prace fundamentowe, połączone z hydroizolacjami, które kończy zrobienie podłogi na gruncie. W trakcie tych czynności konieczne jest przygotowanie przyłącza oraz doprowadzenie instalacji. W drugiej części trzeba wznieść ściany, kominy, a czasami także wybetonować schody, kończąc stworzeniem więźby oraz pokrycia dachowego. Dalsze czynności, które powinno się wykonać to: umieszczenie okien, drzwi bramy garażowej, a także wzniesienie ścianek działowych. Wykończenie polega na układaniu instalacji wewnętrznych, podłączaniu urządzeń, kładzeniu tynków, posadzek i okładzin ceramicznych czy malowaniu ścian. Na samym końcu należy zagospodarować przestrzeń w okolicach domu z nawierzchniami i ogrodem.

Należy pamiętać, że budowa domu to skomplikowane przedsięwzięcie, ale dające mnóstwo satysfakcji. Warto zastanowić się nad korzyściami z takiego sposobu, a następnie zaplanować działania.

Ostatnie wpisy