Spis treści:
Każdy człowiek chciałby mieć swój własny kąt, gdzie mógłby odpocząć po ciężkim dniu w pracy. Jedną z metod na wyprowadzenie się od rodziców jest budowa domu metodą gospodarczą. Mimo że wiąże się z nią bardzo wiele pracy i wymaga ona mnóstwo cierpliwości, cieszy się niezwykłą popularnością wśród inwestorów. Co ona oznacza i dlaczego jest tak chętnie wybierana?
Budowa domu systemem gospodarczym. Co to znaczy?
Budowa domu systemem gospodarczym oznacza stosunkowo niskie koszty, co jest główną przyczyną tak dużego zainteresowania tą metodą. Jest to na pewno o wiele tańsza opcja od wynajęcia specjalistycznej ekipy budowlanej. Inwestor samodzielnie zajmuje się większością zadań lub odpowiada za zatrudnienie kilku zawodowych zespołów do wykonania pomniejszych czynności. Na ten sposób decyduje się ok. 50% biznesmenów z Polski, jednak są do tego potrzebne pewne umiejętności. Należą do nich prace na wysokościach, wylewanie betonu, załatwianie spraw w urzędach oraz rozeznanie na rynku usług budowlanych w związku z koniecznością znalezienia jak najtańszych i jednocześnie najlepszych materiałów. Do jego obowiązków należy bowiem zrobienie mnóstwa zadań bez zezwolenia i kwalifikacji, zamawianie i przewożenie materiałów budowlanych oraz załatwianie formalności, dotyczących budowy domu.
Podjęcie się budowy domu w ten sposób oznacza, że na barki inwestora spadnie cała odpowiedzialność za przebieg tego procesu. Będzie on pełnić rolę ekipy budowlanej, samodzielnie wykonując zdecydowaną większość zadań, część z nich zlecając swojej rodzinie i znajomym. Fachowców zatrudnia się wtedy głównie do trudniejszych prac, które wymagają eksperckiej wiedzy. W ten sposób zapłacić można jednak o 20 % mniej, oszczędzając m.in. na robociźnie.
Różnice między systemem gospodarczym a zleconym
System gospodarczy wybierają głównie majsterkowicze, których głównym celem jest zaoszczędzenie pieniędzy. Metoda zlecona cieszy się zainteresowaniem wśród ludzi, dla których najważniejsze jest jak najszybsze oraz profesjonalne wykonanie zadania, a także wygoda.
W pierwszym przypadku dysponuje się całkowitą kontrolą nad doborem materiałów, jakością usług oraz kosztami, jakie się ponosi. Można dostosować poszczególne etapy działań do wymogów finansowych inwestora. Inwestor musi być jednak niezwykle zaangażowany, co wymaga dość sporo wolnego czasu.
W trybie zleconym całkowicie zbędna jest znajomość zasad budowlanki, gdyż inwestor jedynie płaci ekipie. Oznacza on jednak wyższe koszty i częściowy brak kontroli nad wydatkami oraz jakością produktów. Łatwiej jest go jednak rozliczyć w przypadku zaciągnięcia kredytu hipotecznego. Jest też możliwa gwarancja, dzięki której można być niemal pewnym, że prace zostaną wykonane na najwyższym poziomie.
Na czym można zaoszczędzić pieniądze?
Inwestor bez większych problemów może podjąć się murowania, kopania ław fundamentowych, prac wykończeniowych oraz zrobienia kanalizacji. Wystarczy tylko odpowiednie rozeznanie się w temacie, a obędzie się bez zbędnego ryzyka. Zbudowanie dachu bądź wykonanie niektórych instalacji może jednak okazać się zbyt skomplikowane, a ponadto może wymagać odpowiednich certyfikatów, a także dostępu do profesjonalnych narzędzi. W tej sytuacji lepiej będzie poświęcić zadanie fachowcom. W cenę budowy domu o powierzchni 100 m2 wlicza się: koszt materiału w 60%; transport, dokumentacja, opłaty przyłączeniowe oraz wynajem sprzętu w 20%, a także robocizna w 20%.
Wpływ technologii budowlanej na koszty
Duży wpływ na koszty budowy domu systemem gospodarczym ma technologia budowlana. Niezwykłą popularnością cieszy się budowanie budynku szkieletowego tym trybem. Szczegółową instrukcję takich prac można bez problemu nabyć u architektów, a nawet znaleźć w Internecie. W sieci dostępnych jest także mnóstwo forów, na których można wymienić się swoimi doświadczeniami i spostrzeżeniami dotyczącymi konstrukcji. Można też natrafić tam na osoby, które pomogą i doradzą, dzięki czemu praca stanie się o wiele łatwiejsza, a także zajmie mniej czasu.
Jak dobierać i kupować materiały?
To inwestor jest odpowiedzialny za załatwienie odpowiednich materiałów do pracy. Może to zająć wiele godzin, ale oznacza znaczne ograniczenie kosztów ze względu na brak pośredników. W tym celu warto przeglądać oferty różnych marketów budowlanych oraz hurtowni. Świetnym pomysłem będzie kupno jak najwięcej akcesoriów w jednym miejscu, z czym mogą wiązać się lepsze oferty hurtowe.
Jakie wymagania trzeba spełnić?
Aby rozpocząć budowę, trzeba wypełnić wiele niezbędnych formalności. Poza dokumentacją budowy, trzeba załatwić mnóstwo spraw urzędowych, przede wszystkim w skarbówce. W koszty można sobie wliczyć jedynie wydatki, które odpowiednio zostaną udokumentowane. Ujęcie w rozliczeniu wydatków, na które nie ma się dowodów, może zwiększyć opodatkowanie.
Jakie czynności trzeba wykonać?
Żeby przejść przez ten proces bez przeszkód, trzeba zająć się kilkoma sprawami, takimi jak kupno działki budowlanej czy wybór projektu budowlanego i jego zgodność z MPZP. Trzeba wyznaczyć kierownika budowy oraz fachowca od obrysu budynku i przekopu pod fundamenty, wykonać uzbrojenie działki, a także wznieść ściany czy sufity. Kolejne istotne czynności to rozprowadzenie elektryki, wykonanie wylewek i pokryć dachowych oraz zamknięcie stanu surowego na zimę. Czynności zajmują dość dużo czasu, jednak przy odpowiednich umiejętnościach cały proces powinien trwać maksymalnie 2 lata.