Bezpieczny kredyt 2% – co trzeba o nim wiedzieć?

kredyt na dom

Coraz więcej ludzi marzy o własnych czterech kątach, które pozwolą ustabilizować sytuację życiową oraz uniezależnić się, przestając m.in. wynajmować mieszkanie. Jednak rosnące ceny na rynku nieruchomości, a także drożejące kredyty nie dają wiele możliwości, szczególnie młodym osobom. W lipcu 2023 roku w życie wszedł program dopłat do kredytu mieszkaniowego, który ma pomóc w nabyciu swojej pierwszej nieruchomości. Jakie warunki trzeba spełniać, aby otrzymać kredyt 2 procent, kto może z niego skorzystać oraz na czym polega dofinansowanie? Na te i wiele innych pytań odpowiemy w poniższym artykule.

Kredyt 2%– na czym polega program?

Przygotowane przez rząd rozwiązanie umożliwia przystąpienie do kredytu hipotecznego na korzystnych warunkach dla beneficjentów, mianowicie z oprocentowaniem równym 2%. Do kosztów należy doliczyć jeszcze marżę banku, co i tak w ostatecznym rozrachunku jest atrakcyjne dla kredytobiorców. Różnicę między stałą stopą procentową obliczaną na podstawie średniego oprocentowania kredytów w bankach, które przystąpią do programu, a oprocentowaniem bezpiecznego kredytu 2 procent pokrywa państwo. Dopłaty będą trwać przez 10 lat, a po tym czasie oprocentowanie zmieni się na odpowiadające rynkowym warunkom.

Warunki uzyskania kredytu 2%

kredyt 2% na domW ramach programu pomagającego w spełnieniu marzenia o pierwszym mieszkaniu można będzie uzyskać kredyt hipoteczny 2 procent na preferencyjnych warunkach tylko, jeśli spełni się ściśle określone wymagania. Na skorzystanie z tego rozwiązania mają szanse zarówno osoby samotne, jak i małżeństwa oraz pary z dziećmi. Niemniej jednak mogą być to tylko osoby do 45. roku życia. W przypadku związków formalnych, a także rodziców wspólnie wychowujących co najmniej jedno dziecko, dozwolone jest przekroczenie progu wieku przez jedno z nich. Oprócz tego przystępujący do projektu powinni wiedzieć, że nie mogą być właścicielami mieszkań, domów, ani mieć spółdzielczego prawa do lokali lub domu.

Na co można przeznaczyć Bezpieczny kredyt?

Osoba spełniająca warunki przystąpienia do programu ma szansę na kredyt w wysokości maksymalnie 500 tys. złotych. Limit ten jest nieco większy w przypadku małżeństw i rodziców – 600 tys. złotych. Nie ma jednak żadnych ograniczeń co do cen za 1 ㎡ i wielkości nieruchomości. Pieniądze są przyznawane na zakup działki budowlanej, mieszkania, domu, a także na ich budowę. Co ważne, do dyspozycji są zarówno nieruchomości z rynku wtórnego, jak i pierwotnego. Jeśli chodzi o dokończenie budowy domu, sprawa należy do nieco bardziej skomplikowanych, ponieważ, jak wynika z ustawy, wkład własny nie może przekroczyć 200 tys. zł. Oznacza to, że wartość działki lub nieruchomości w obecnym stanie (po przeprowadzonych pracach budowlanych) musi być niższa niż ta kwota.

Zdolność kredytowa a kredyt 2%

Każdy, kto chce przystąpić do programu Pierwsze Mieszkanie, musi wykazywać określoną zdolność kredytową, od której w dużej mierze zależy wysokość kredytu, na jaki może sobie pozwolić. Ma na nią wpływ wiele czynników, m.in. osiągany dochód, wykształcenie, doświadczenie zawodowe, a także status rodziny. Zatem starając się o kredyt 2 procent, również trzeba spełniać określone warunki zarobkowe. Większość kredytobiorców decyduje się na długi okres kredytowania – najczęściej 25 lub 30 lat, a tym samym wysokie kwoty – od 200 tys. wzwyż, dlatego banki dokonują obiektywnej oceny aktualnych możliwości swoich klientów oraz patrzą perspektywicznie.

Ile trzeba zarabiać, by móc uzyskać taki kredyt?

kredyt 2 procent W czerwcu 2023 roku przyjęto rekomendację S, która dotyczy dobrych praktyk odnoszących się do zakresu zarządzania ekspozycjami kredytowymi zabezpieczonymi hipotecznie. Dzięki temu rozwiązaniu zdolność kredytowa zainteresowanych kupnem pierwszej nieruchomości wzrosła nawet o 30-40%. Zgodnie z pierwszymi wyliczeniami ekspertów finansowych, singiel, zarabiający 3,5 tys. zł na rękę, może liczyć na kredyt w wysokości nawet 200 tys. złotych, zaś otrzymujący wynagrodzenie na poziomie 5 tys. netto – około 300 tys. Jednak, aby uzyskać w pełni wiarygodny obraz swoich możliwości finansowych, najlepiej udać się bezpośrednio do banku lub radcy kredytowego. Specjaliści po dokładnej analizie sytuacji materialnej wyliczą rzeczywistą zdolność kredytową.

Czy kredyt 2% jest rzeczywiście bezpieczny?

Pandemia oraz wybuch wojny za wschodnią granicą naszego kraju w dużej mierze przyczyniły się do kryzysu gospodarczego, a także inflacji. Narodowy Bank Polski zmuszony był do kilkukrotnego zwiększania stóp procentowych, efektem czego spłata dotychczasowych zobowiązań stała się trudniejsza, a kredyty mocno zdrożały. Bezpieczny kredyt 2 procent daje gwarancję tego, że oprocentowanie przez 10 lat, będzie stałe, niezależnie od wydarzeń na świecie, a zmieniać może się jedynie marża banku. Raty kapitałowo-odsetkowe w okresie dopłat ze środków Rządowego Funduszu Mieszkaniowego będą malejące, a po zakończeniu programu stałe, dzięki czemu miesięczne obciążenia nie wzrosną drastycznie.

Musisz o tym wiedzieć, jeśli nie chcesz stracić dopłat

Oprócz konieczności spełnienia określonych wymagań, beneficjenci programu Pierwsze Mieszkanie muszą mieć świadomość, że jeśli nie spełnią wymagań objętych w projekcie ustawy, stracą dopłaty, a niekiedy będą nawet zmuszeni do zwrotu środków. Jednak kiedy może się tak stać?

  • Gdy kredytobiorca nie zacznie prowadzenia gospodarstwa domowego w terminie 12 miesięcy od nabycia prawa własności lub spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego czy domu jednorodzinnego (na którego zakup wziął kredyt 2 procent),

  • gdy w trakcie tych 10 lat nieruchomość zostanie sprzedana (wyjątkiem jest zbycie się jej na rzecz drugiego z kredytobiorców),

  • gdy mieszkanie lub dom zostaną wynajęte, bądź użyczone,

  • gdy cała nieruchomość lub jej część będzie wykorzystywana w sposób uniemożliwiający zaspokajanie potrzeb mieszkaniowych, np. jako siedziba firmy,
  • gdy kredytobiorca nabędzie inną nieruchomość (wyjątek stanowi droga dziedziczenia),

  • gdy kredytobiorca w trakcie okresu dopłat ze środków Rządowego Funduszu Mieszkaniowego zaprzestanie trwale prowadzić gospodarstwo domowe w nieruchomości, na której pokrycie wykorzystano środki z programu Pierwsze Mieszkanie.

Ostatnie wpisy