Balustrada schodowa wewnętrzna — na co zwrócić uwagę

pomieszczenie ze schodami ze szklaną balustradą

Schody to jeden z najważniejszych elementów każdego domu piętrowego. To dzięki nim można swobodnie i komfortowo dostać się na wyższe czy niższe kondygnacje. Pełnią również funkcję dekoracyjną, dlatego warto wybrać takie, które będą estetyczne. Dopasowanie ich do wnętrza nie jest trudne, a to za sprawą szerokiej oferty schodów dostępnych na rynku – w sklepach bądź bezpośrednio u stolarzy. Istnieje możliwość wyboru nie tylko ich koloru czy kształtu, lecz również materiału, z którego zostały wykonane.

Dzięki temu ma się pewność, że będą wytrzymałe i zachowają swój nienaganny wygląd przez długi czas. Niemniej jednak liczy się nie tylko wygląd schodów, ale też bezpieczeństwo podczas poruszania się po nich. Aby zachować je na wysokim poziomie, trzeba pomyśleć o balustradach. Użytkownicy poczują się dzięki nim pewniej, dlatego nie można zapominać o tym elemencie. To szczególnie ważne, jeśli w domu mieszkają dzieci – te starsze i młodsze, a także osoby starsze.

Kilka słów o balustradach drewnianych

Decydując się na inwestycję w balustrady, powinno się zwrócić uwagę przede wszystkim na materiał, z jakiego zostały wykonane. Ten musi być najwyższej jakości – tylko to da pewność, że należycie będą spełniały swoją funkcję przez wiele lat bez uszkodzeń. W zależności m.in. od preferencji i możliwości można wybrać mnóstwo tworzyw. W obecnych czasach oferta dotycząca tego typu produktów jest rozległa, dlatego z pewnością każdy dobierze dla siebie taki, który w pełni sprosta jego wymaganiom. Niezmiennie popularnym surowcem, wykorzystywanym przy produkcji okazuje się drewno. Balustrada na schody wewnętrzne skonstruowana za jego pośrednictwem, będzie doskonałym wyborem m.in. dla osób, które mają dzieci. Dzięki odpowiedniemu wykończeniu powierzchni nie mają ostrych ani wystających elementów.klatka schodowa z drzwiami i metalową balustradą

Balustrady w domach z dziećmi

Warto podkreślić, że barierki drewniane są także wytrzymałe. Przy odpowiedniej impregnacji będą prezentować się rewelacyjnie nawet wiele lat po montażu. To, o czym należy wspomnieć, jest również możliwość dostosowania odległości między szczebelkami. Tą informacją powinni szczególnie zainteresować się rodzice, ponieważ wybierając wąską przerwę pomiędzy elementami, minimalizują ryzyko włożenia tam główki przez pomysłowe pociechy. Jednocześnie odpowiednia szerokość sprawi, że nie ma szans, aby utknęła pomiędzy nimi rączka. Szczebelki mają swoją dodatkową funkcję – mogą ułatwić dzieciom poruszanie się po schodach, zwłaszcza krótko po zakończonym etapie nauki chodzenia, kiedy stawiają jeszcze niepewne kroki. Drewno jest łatwe do złapania, ma też przyjemną strukturę. Podtrzymanie się ich jest więc komfortowe i ogranicza ryzyko upadku oraz wzmacnia pewność dzieci na schodach.

Każdy materiał ma swoje wady i zalety, również szkło

Barierki wykonane ze szkła, cieszą się dużym zainteresowaniem wśród wielu posiadaczy schodów w nowoczesnych domach. Nie ma w tym nic dziwnego, materiał ten prezentuje się wewnątrz mieszkania bardzo elegancko i stylowo. Każdy, zwłaszcza ci, którzy dopiero projektują swój dom marzeń, chcą, aby spełniał on ich wizję estetyczną – często więc w projektach znajduje się szkło. Należy podkreślić, że ten rodzaj ochrony schodów ma swoje wady i zalety. Zdecydowanie trzeba zwrócić uwagę na fakt, iż w przypadku dzieci nie będzie ono zbyt praktyczny, ponieważ nie oferuje wygodnych do chwytania powierzchni poniżej krawędzi.wnętrze domu ze schodami z pojedynczą balustradą

Co więcej, pozostawiane na nich odciski z pewnością nie wyglądają zbyt estetyczne i przez to trzeba dość często przecierać je odpowiednim płynem i ściereczką. Barierki szklane wyróżniają się jednak bezpieczeństwem. Wykonywane są ze szkła hartowanego, najczęściej odpornego na różne zadrapania, co pozwala cieszyć się doskonałym wyglądem przez długi czas. Cechują się też dużą uniwersalnością – wpasują się do każdego wnętrza, bez względu na styl, w jakim zostało ono urządzone. Transparentność optycznie powiększa przestrzeń, przez co są doskonałym wyborem do małych przestrzeni.

Jaka balustrada do nowoczesnego wnętrza?

W innowacyjnym wnętrzu każdy element pełniący funkcję dekoracyjną powinien być dopasowany do pozostałych przedmiotów. Dzięki temu można zachować spójną i estetyczną przestrzeń. Z tego też względu, warto zaopatrzyć się w nowoczesne balustrady na schody wewnętrzne, jeśli dom posiada wyższe kondygnacje. Dużą popularnością cieszy się drewno połączone z metalowymi prętami.

Czarny, biały i srebrny to najchętniej wybierane kolory, które łatwo dopasują się do każdego wystroju. Dobrze jest wyjść poza schematy i zdecydować się na coś oryginalnego. Najlepszy efekt można uzyskać na schodach dwubiegowych lub wielobiegowych, niemniej jednak każdy rodzaj da się wyposażyć w estetyczne zabezpieczenia. Stolarze i firmy zajmujące się profesjonalnym tworzeniem takich elementów dopasują barierki ochronne do każdego klienta, jego preferencji czy wymagań.

Ostatnie wpisy